Gaziantep tesisat > Bizden Haberler

GAZİANTEP TESİSAT UZMANI

GAZİANTEP TESİSAT UZMANI

Yangın tesisatı olarak bilinen bu işte memnun kalacagınız bir ekiple karşınıza çıkıyoruz. kesinlikle en ıyısı ve guvenilır oldugumuzu iddia ediyoruz. bircok firma bu isle ugrassada hepsının en ıyı olamayacıgını daha dogrusu olmadıgını hepımız bılıyoruz. bız yangın tesisatında yenı bır cıgır acacagmıza ınanıyoruz. bunun nekadarının dogru ne kadarının yanlıs oldugunun gormenız ıcın denemenızı tavsıye edıyoruz. bunları anlattıgımıza gore asıl baslıgımıza gelelim omcelıkle tesısat ne demek? tesisatın kelime anlamı TDK,ya gore belli bir isin saglanmasına yardım eden aracların uygun yerlere dosenmesı veya dosenen bu aracların tumu,döşem,donanım demektır.genel anlamda ise insaat islrınde makıne ve elektrik muhendıslıgının alanlarına gıren tesısat islerı olarak adlandırır. tesisat cesıtlerı ise bırbırlerıyle bırcok konuda bagıntılı olarak mekanik tesısat ve elektrık tesısatı olarak ikiye ayırabiliriz.kısaca yangın tesısatı hakkındada bılgı vermek ıstıyorum;

MEKANİK TESİSATI ALANLARI

-YANGIN TESİSATI;

Yangından korunma sistemleri; olaaı yangın anında insan saglıgına ve esyalara zarar gelmeden yangını sondurmek amcıyla yapılan tesisat ve sistemleridır. Binalarda yangın tesısatı; sondurme sistemlerı,duman tahliye sıstemlerı ve basınclandırma sistemlerınden olusmaktadır.

-ısıtma tesisatı

ısıtma sistemleri,kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi icin iç ortamdan dıs ortama(cevreye) olan ısı kaybının karsılanması prensibi ile çalısan sistemlerdir.merkezi ve lokal (bolgesel)olarak iki ana baslıkta toplayabiliriz.

-sıhhi tesisat

sıhhi tesisat,yapı icin gerekli olan suyun temini,depolanması,ısıtılması,yumusatılması,basınclandırılması ve dagıtımı,pis suyun atılması,atık suyun arıtılması,yagmur suyu tahlıyesı ve yangın sondurme konularını icerir.

-klima tesisatı

sogutma,bir maddenin veya ortamın sıcaklıgını,onu cevreleyen ortamın sıcaklıgının altına indirmek ve orada muhafaza etmekısısının alınması işlemine denir. sogutulmus akıskanın borular vasıtasıyla nihai sogutucu cıhazlara ulastırmak yoluyla klima tesisat islemi yapılır.

-DOGALGAZ TESİSATI

Evlerimizde, sanayi tesislerinde ve is yerlerinde kullanılan dogalgaz zehirli olmayan,renksiz,kokusuz ve havadan daha hafif bir gazdır.Bu dogrultuda dogalgaz kullanımının guvenli ve kontrollu bir sekilde yapılabilmesi islemidir.

-asansor tesısatı

asansor, dikey olarak yük ve insan taşımada kullanıln bir aractır.daha yuksek ve derin yapıların yapılmasıyla , insanların ve yuklerin üst ve alt katlara ulasabılmesi ihtiyacı asansorleri zorunlu kılmıstır. bu dogrultuda hidrolik makine daireli ve dairesiz asansorler dizayn edilmis ve sistemin calısabilirligi ve guvenligi acısında asansor tesısatı altında yurutulmektedir.

-HAVALANDIRMA TESİSATI

havalandırma,kapalı bir alana dogal ya da mekanik yolla temiz hava akımı saglanmasıdır. iceri temiz hava girerken,buna eşdeger hacimde,zararlı gazlarla ,kokularla,tozlarla kirlenmiş ve ısınmıs hava dışarı atılır.
mekanik yolla havalandırma,kapalı bölmelere temiz hava emen ya da kirli havayı dışarı atan fanlara yapılır.ısı ve rüzgar gibi etkilere baglı olmayan mekanik havalandırma; kolayca denetlenebilir,bu nedenle de belirli hızda hava degisiminin zorunlu oldugu yerlerde yaygın olarak kullanılır. kapalı hacimlerdeki oksijen oranının dogal koşullarda olması gereken seviyede tutulmasını saglamanın en kolay yolu havalandırma yapılmasıdır. kullanım sonucu oksijen oranı azalmış ve kirlenmiş (halı,elbise tüyü,parfüm,ter kokusu,VS.)hava atmosfere atılır,yerine dışarıdan yüksek oksijenli kirlenmemiş(gerekli filtre sistemlerinden gecirilerek) taze hava alınır.insan saglıgının ve verimliliginin en gerekli ve onemli koşullarından biride budur.kirli havanın dış ortama atılması ve dış ortamdan alınan taze havanın filtrelenmesi, zararlı maddelerden arındırılması,istenilen nem ve sıcaklık degerlerine getirilerek ic ortama verilmesi havalandırma sisteminin kapsamındadır.

-BASINÇLI HAVA TESİSATI

Basınclı hava tesisatıendüstriyel tesislerde kullanılır. makine için gerekli hava,basınçlı olarak tesisata verilir ve borularla ile kullanım alanındaki makinelere götürülür.basınçlı hava tesisatının elemanları;kompresor,kurutucu,fltre,hava deposu,ve tesisat boru türü armatürleridir.

-çamaşırhane ve mutfak tesisatı

mutfak ve çamaşırhanede kullanılan davlumbaz,makine montaj,eksoz sistemleri ve demontajlarının yapılması,kullanım suyu ve pis su hatlarının cekilmesi ve hijyen kurallarınının belirlenmesi işlemidir.

-buhar,kondends,kızgın su ve kızgın yag tesisatı

ısıtma,sogutma ve su temini için yüksek sıcaklıkarda kullanılan farklı akışkanlar ile ilgili tesisat şekilleridir.

-medikal gaz tesisatı

saglık tesislerinde ameliyathane,doğumhane,müdahele odaları gibi cerrahi operasyon yapılan bölümler ile reanimasyon servisi ve yoğun bakım hasta odaları gibi bakım tedavi alanlarında ve cerrahi aletleri çalıştırmak için medikal gazlar kullanılmaktadır. bu gazları kullanım noktaları olan uç birimlere kadar dagıtan borulama sistemine medikal gaz tesisatı,bu noktalara vakkum saglamak için yapılan sisteme medikal vakkum tesisatı ve operasyon odaları ile uyutma,uyanma odalarında anestezi gazlarını uzaklaştırmak için yapılan yapılan anestetik gaz tesisatı denilmektedir.

-HAVUZ TESİSATI

Yüzme havuzları ve süs havuzlarında filtreleme,dezenfeksiyon,su ısıtma sistemleri gibi konuları içerir.

-MEKANİK OTOMASYON

Modern yapılarda çalışmakta olan elektrikli sistemlerin otomatikleştirilmesi için yapılan yazılımsal ve donanımsal işleri kapsayan bir kavram gibi görünebilir.

-FENNİ MUAYENE

Tesisat imalatlarının proje,ilgili standart ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılmasını takip eden,maliyet konuları ile ilgili teknik verileri koordine eden ve yapının kullanım uygunluğunu belirleyen tesisat alanıdır.

ELEKTRİK TESİSATI ALANLARI

-GÜÇ DAĞITIM TESİSATI

Alçak gerilim güç dağıtımı,priz tesisatı,mekanik tesisat için güç dağıtımı-motor beslemeleri alt başlıklarından oluşmaktadır.

-YEDEK GÜÇ SİSTEMLERİ

Dizel-jeneratör grubu,kesintisiz güç kaynağı,merkezi akümülatör grubu ile ilgili sistem dizaynları kapsamaktadır.

-AYDINLATMA SİMÜLTANE

Genel aydınlatma,çıkış/bilgilendirme/yönlendirme aydınlatması,acil durum aydınlatması,dış aydınlatma(çevre aydınlatması),özel aydınlatma, aydınlatma kontrolü-karartma gibi konular ile ilgilidir.

-KORUMA SİSTEMLERİ

Topraklama tesisi,yıldırımdan koruma sistemi,aşırı gerilimden koruma,aşırı akımdan koruma,artık akım koruması,dolaylı dokunmaya karşı koruma sistemleri olarak ayrılabilir.

-İLETİŞİM SİSTEMLERİ

Telefon,bilgi iletişim ağı,tv sistemleri,müzik yayın-anons sitemi,çağrı sistemi,merkezi saat sistemi,intercom sistemleridir.

-ÖZEL SİSTEMLER

Kongre-konferans sistemleri,simültane tercüme sistemi, ses ve görüntü sistemleri,tıbbi çağrı sistemleri,elektronik sıra çagrı sistemleri,bilgi(enformasyon)sistemleri,bina otomasyon sistemleri,yapısal kablolama gibi farklı sistem türlerini oluşturur.

-GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Kapalı devre TV sistemi,hırsız alarm sistemi,geçiş kontrol sistemi,elektronik bekçi tur ve kontrol sistemi,gaz algılama sistemi,su basma algılama ve alarm sistemi komuları ilev ilgilidir.